Kjellberg Finsterwalde (Plasma und Maschinen GmbH)

Firma koncentruje się na produkcji oraz nieustannym rozwoju technologii cięcia plazmą. Z patentem do cięcia plazmowego FineFocus, który był opracowywany w ścisłej współpracy z Instytutem Badawczym Manfred von Ardenne od 1959 roku i który został wdrożony w 1962 roku, firma jest pionierem w zakresie cięcia plazmowego, pozostając jednocześnie najstarszym producentem na rynku.

Historia firmy Kjellberg

1908
Oscar Kjellberg otrzymuje niemiecki patent nr 231733 zatytułowany: “Elektroda i procedura dla elektrycznego lutowania” dlatego też, uznawany jest za wynalazcę otulonej elektrody do spawania.

1921
Siedmiu szwedzkich i niemieckich partnerów zakłada firmę Kjellberg Elektroden GmbH w Berlinie. Największym udziałowcem jest szwedzka firma ESAB z Dyrektorem Zarządzającym – Oscarem Kjellbergiem, na czele.

1922
Zgodnie z sugestią Oscar’a Kjellberg’a w Finsterwalde zostaje otwarta firma Kjellberg Elektro-Maschinen GmbH. Głównym celem jest produkcja odpowiednich dla elektrod Kjellberg’a – prądnic spawalniczych.

1923
Podczas targów wiosennych w Leipzig zostaje zaprezentowana pierwsza prądnica spawalanicza: Ke 200/1450 zbudowana i udoskonalana w Finsterwalde. Jednocześnie zostaje tam uruchomiona produkcja elektrod do spawania. Najstarszym produktem jest elektroda OK G2/1, która była używana do naprawy spawaniem.

1926
W związku ze zmianą profilu przedsiębiorstwa, nazwa firmy zostaje zmieniona na: Kjellberg Elektroden und Maschinen GmbH.

1930
Konwertory do spawania z serii KU kładą fundamenty pod światowy sukces firmy Kjellberg. Zasadniczym założeniem tych urządzeń było zjednoczenie wszystkich komponentów pod jedną osłoną.

1934
Kjellberg rozpoczyna studia badawcze nad zmechanizowanym spawaniem łukowym.

1935
Nowo wdrożona metoda wytwarzania elektrod, poprawia zarówno siłę powłoki, jak i jakość spawania.

1936
Wraz z tak zwanym „Hochbau“ (w tłum. budownictwo naziemne; konstrukcje budowlane) – pierwszym, niemieckim budynkiem skonstruowanym w całości ze stali zgrzewalnej, Kjellberg powiększa swój zakład przemysłowy w Finsterwalde (ulica Leipziger). Dla budowy 5-kondygnacyjnego budynku przemysłowego, zużyto 460 ton stali oraz uformowano 35,000 m szwu spawalniczego.

1937
Kjellberg dostarcza trzech wersji technologicznych dla spawarek automatycznych: z głowicą elektrodową dla spawania dla elektrod prętowych, z głowicą spawalniczą dla zwojów gołych drutów oraz z głowicą węglową dla spawania cienkich blach.

1941
Opatentowana metoda Kaell-Kjellberg-Lundin znacząco poprawia wydajność obróbki metali. Elektroda double wire jest przez to spawana w trzech łukach jednocześnie. Kjellberg jest największym na świecie producentem technologii spawania łukowego.

1943
Po zaledwie dwóch miesiącach rozwoju, Kjellberg wprowadza tak zwanego “Maulwurf” (dosł. tłum. kret) – pierwsze przemysłowe rozwiązanie dla zautomatyzowanego spawania łukiem krytym (SAW – Submerged Arc Welding).

1959
We współpracy z firmą Kjellberg, Instytut Badawczy Manfred von Ardenne w Dreźnie, przeprowadza pierwsze, podstawowe testy dla cięcia łukiem plazmowym stali wysokostopowej oraz aluminium z mieszanką argonu i wodoru.

1962
Kjellberg Finsterwalde dostarcza pierwszej przemysłowej maszyny do cięcia plazmą: WSH III-M o mocy 50 KW.

1962
Kjellberg składa wniosek patentowy na technologię cięcia plazmą: Fine-Focus.

1963
Maszyna do cięcia plazmą PA 100 jest pierwszym urządzeniem, wyprodukowanym w seryjnej produkcji Kjellberg’a w Finsterwalde.

1966
Wraz z pojawieniem się maszyny PA 20, zostaje wprowadzone cięcia plazmą typu FineFocus. Zwiększona prędkość, cięcie wolne od żużla oraz nowe opcje obróbki przyczyniły się do jej międzynarodowego sukcesu.

1970
Przez 20 lat firma jest wcielana w tak zwany “Kombinat Mansfeld” (“Schweißtechnik Finsterwalde” – przedsiębiorstwo dla spawalnictwa). Po raz pierwszy w historii, powietrze zostało użyte, jako gaz osłonowy dla cięcia plazmą.

1971
Po raz pierwszy, maszyny do cięcia plazmą zostały użyte w równoległych działaniach. Osiem maszyn z pierwszej serii zostało dostarczonych do Japonii.

1973
Maszyna PA 40 po raz pierwszy tnie tlenem – ta innowacja ustanowiła rynkową pozycję cięcia plazmą, jako oszczędnej i opłacalnej technologii.

1979
Za 20-letnią współpracę naukowo-techniczną, skupiającą się na rozwoju procesu cięcia plazmą, zespół badawczy z firmy Kjellberg oraz Instytutu Manfred von Ardenne, zostaje wyróżniony “Narodową Nagrodą za Naukę i Technologię“ NRD. Poprzez wprowadzenie maszyny do cięcia plazmą PA 10, możliwym stało się cięcie arkuszy o grubości poniżej 10 mm, co wcześniej było niewykonalne, ze względu na ograniczenia maszyny czy wymogi proceduralne.

1984
Japońska korporacja O-A-Mach w Tokio, otrzymuje licencję uprawniającą do produkcji oraz sprzedaży palników plazmowych. Było to spowodowane wzrastającym zapotrzebowaniem na maszyny dostarczane na rynek japoński.

1986
Technologia podwodnego cięcia plazmą otwiera nowe obszary zastosowań. Stało się to możliwe poprzez wprowadzenie maszyny do cięcia plazmą typu PA 50UWP z technologią gazu osłonowego.

1991
Następuje reorganizacja firmy oraz ustanowienie nowego, krajowego i międzynarodowego systemu dystrybucji. Cały asortyment wyrobów zostaje zastąpiony nowymi rozwiązaniami.

1993
Pierwsza na świecie obrzynarka przemysłowa CNC z dwoma potrójnymi palnikami – zostaje użyta w stoczni HDW Kiel – projekt “Shipbuilding 2000“ (technologia rozwinięta przez Prof. F.W. Bach’a z Uniwersytetu Dortmund). Specjalnie zaprojektowane, zrobotyzowane palniki umożliwiają cięcie plazmą dla płaskich kształtowników łebkowych.

1994
Oferta firmy Kjellberg zostaje poszerzona o elektrody dla materiałów stopowych.

1995
Części zamienne systemu XL-Life, wykonane z materiałów o niezwykle wysokiej jakości, przyczyniają się do wzrostu czasu życia podczas plazmowego procesu cięcia tlenem.

1996
Zostaje uruchomiona technologia żłobienia plazmowego dla przemysłowego przetwarzania metali, co staje się efektywną alternatywą dla żłobienia za pomocą elektrod węglowych.

1997
Fundacja Kjellberg zostaje ustanowiona wyłącznym udziałowcem firmy.

1998
Technologia inwertora zostaje zastosowana również w technologii cięcia plazmą. Wypuszczenie na rynek palnika gazowego (z gazem osłonowym) PB-S47 W-1, to zwiększenie jakości cięcia FineFocus oraz jeszcze lepsza jakość w cięciu stali nierdzewnej.

1999
Nowa hala montażowa i dział spedycji w Finsterwalde, znacząco ulepszają wstępne warunki produkcyjne. Palnik gazowy (z gazem osłonowym) PB-S100 WU, umożliwia podwodne, plazmowe cięcie materiałów o grubości do 100 mm. Palnik ten umożliwił jednocześnie użycie technologii cięcia plazmą dla demontażu reaktorów nuklearnych.

2000
Nowa technologia HiFocus – o jakości cięcia równej laserowi, ale przy zachowaniu znacząco niższych kosztów – zdobywa rynek! Wraz z ulepszeniem modułów dla nowej serii dla spawania automatycznego – KA, Kjellberg Finsterwalde spotyka się ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na technologię spawania łukiem krytym (SAW – Submerged Arc Welding).

2001
Uruchomienie technologii HiFinox, po raz pierwszy na świecie umożliwia czyste cięcie metaliczne cienkich arkuszy stali chromowo-niklowej, bez żużlu.

2004
Pierwsza światowa, automatyczna plazma (ze sterowanym przepływem) jest wielkim krokiem w kierunku nowego wymiaru jakości cięcia plazmą. Wdrożenie technologii HiFocusPLUS umożliwia większą prędkość cięcia oraz prawie pionowe cięcie plazmą.

Wraz z wykorzystaniem trzech maszyn do cięcia plazmą typu FineFocus 800, połączonymi ze specjalnie dostosowanymi, wymiennymi palnikami plazmowymi dla 900 A, zostaje ustanowiony nowy rekord: dla demontażu reaktorów nuklearnych, ściany ze stali nierdzewnej o grubości 130 mm są cięte w wodzie, na głębokości kilku metrów.

2006
Maszyny do cięcia plazmą typu HiFocus 280i i 360i z technologią płynnej regulacji natężenia prądu, poszerzają asortyment linii produktów z serii HiFocus.

2007
Fundacja Kjellberg ogłasza, wart 20 mln €, plan inwestycyjny, zaprojektowany aby zabezpieczyć przyszłość firmy Kjellberg Finsterwalde. Nowa generacja części zamiennych, nazwana YellowXLife, zwiększa długość życia części, znacząco redukując czas rozruchu.

2008
Model HiFocus 440i zostaje wprowadzony do obrotu, jako najbardziej wydajna na świecie, maszyna do cięcia plazmą. Firma Kjellberg Finsterwalde (Elektroden und Maschinen GmbH) zostaje rozdzielona na trzy osobne przedsiębiorstwa: Kjellberg Finsterwalde Plasma und Maschinen GmbH, Kjellberg Finsterwalde Schweißtechnik und Verschleißschutzsysteme GmbH oraz Kjellberg Finsterwalde Elektroden und Zusatzwerkstoffe GmbH.

Siedziba firmy Kjellberg Finsterwalde Schweißtechnik und Verschleißschutzsysteme GmbH’s zostaje przeniesiona do miasta Witten w Nadrenii Północnej-Westfalii. Firma Kjellberg Finsterwalde Elektroden und Zusatzwerkstoffe GmbH inauguruje nowy zakład przemysłowy w Massen.

2009
Wraz z automatyczną stacją ATChanger Kjellberg Finsterwalde przyczynia się do dalszej automatyzacji techniki cięcia plazmą.

Zobacz na czym polega niemiecka solidność Kjellberg!